Anbefaling
Den fremmede er ei teikneserieversjon av Albert Camus klassikar. På første biletside møter me vår hovedkaraktar på ein buss. Han sveittar. Han er på veg for å begrave si gamle mor. Men alt går gale etterkvart
. Er det varmen? Er det sinnet som spelar han eit puss? Er det dei personane han møter på sin veg? Teikneserien er fenomenalt laga av Jaques Fernandez.
Oddmund Kårevik
Enebakk bibliotek
Om boken
Den fremmede tilhører hovedverkene i det 20. århundrets litteratur. Det er den klassiske fortellingen om menneskets fremmedfølelse og dets nederlag overfor tilfeldighetenes spill - enkel, krystallklar og lavmælt, men desto sterkere i sin virkning. Bokens jeg, Meursault, er en fremmed på jorden. Livet hans går i oppløsning idet hans mor dør. Han begår et drap og dømmes uten å vite hvorfor. Som en uinteressert tilskuer følger han rettssaken han er hovedperson i, og som avgjør hans skjebne. Jacques Ferrandez har oversatt teksten til bilder i denne grafiske romanen som har fått svært gode anmeldelser. Omtalen er utarbeidet av BS.
Leseopplevelse
Tempo
- Variert tempo
Karakterer
- Anti-helt
- Tap av nærstående person
- Feilbarlig
- Unge voksne
- Ettertenksom
Bakgrunnsramme
- Fattigdom
- Bymiljø
- Før i tiden
Hendelsesforløp
- Fortettet
Tone
- Aggressiv
- Urovekkende
- Hjerteskjærende
Språk og skrivestil
- Bevissthetsstrøm
- Kompleks
Lignende bøker
Andre bøker fra samlingen vår med lignende leseopplevelse. Utvalget er gjort automatisk.
Clinch
Holmén, Martin
Så dro jeg hjem
Smirnoff, Karin
Flukt
Tiller, Carl Frode
Usynlige hender
Sæterbakken, Stig
Har døden tatt noe fra deg så gi det tilbake
Aidt, Naja Marie
Kvinne savnet
Hallstrøm, Didrik Morits